Děti a internet – kde končí důvěra?

Jelikož sama děti ještě nemám, nebudu zbytečně přechytralá. Teorii bych ovládala, ovšem praxe mi chybí, takže článek zdrcnu na základní desatero, které by měl každý rodič alespoň z části dodržovat :-)

Ale jedno vím jistě – s upřímností a pravdou nejdál dojdeš! To mě učili rodiče a toho se držím celý život. Předpokládám tedy, že to jednou s výchovou mých dětí budu mít stejně.

 A tak svým dětem také nelžete a na rovinu s nimi proberte veškerá možná nebezpečí, která na internetu číhají. Nebojte se říct úplně všechno, lepší aby byli potomci šokováni teď, než aby jim bylo později ublíženo.

Teď už konec velkých mouder, zde je pro vás i vaše děti důležité desatero:

  1. Poznejte internet spolu s dětmi – vzájemně se tak můžete naučit něco nového.
  2. Dohodněte si pravidla používání internetu – nezakazujte jej, víme dobře, že takové ovoce nejlépe chutná.
  3. Upozorněte dítě, aby bylo opatrné při sdělování osobních údajů – protože by je mohl někdo lehce zneužít.
  4. Mluvte o možném riziku osobní schůzky s internetovým "kamarádem" – taky už by se vaše dítě ze schůzky nemuselo vrátit.
  5. Naučte své dítě být zdravě kritické k internetu – tedy nevěř všemu, co tam čteš.
  6. Nebuďte příliš kritičtí k internetovému bádání svého dítěte – tedy naopak, dá se tam najít spousta zajímavých a pravdivých informací.
  7. Informujte odpovědné orgány o obsahu na internetu, který považujete za nezákonný – můžete tak předejít možným neštěstím.
  8. Posilujte dodržování etikety – občas by vám dítě mělo dobrovolně ukázat co vlastně na internetu dělá a jaké webovky navštěvuje. Buďte mu také příkladem.
  9. Poznávejte, jak dítě používá internet – kontrolujte jej, ale vždy za jeho vědomí
  10. Pamatujte, že stále ještě kladné stránky internetu převažují nad zápornými

Vaše Aneta