GRATULUJEME: Kajakář Prskavec získal na OH bronz, první českou medaili v Riu

11. srpna 2016·Zprávy·Redakce

Vodní slalomář Jiří Prskavec vybojoval na olympijských hrách bronzovou medaili a postaral se o první medailový zisk pro českou výpravu v Riu de Janeiro.

Závod kajakářů vyhrál Brit Joseph Clarke před Slovincem Peterem Kauzerem. Prskavce o zlato připravila dvousekundová penalizace za dotek protivodné třinácté branky, na vítězného Brita ztratil 46 setin sekundy.

Ještě těsněji ale uhájil třetí místo, obhájce bronzu z her v Londýně Hannes Aigner z Německa za ním zaostal o tři setiny. Třiadvacetiletý Prskavec ziskem medaile navázal na stříbro Vavřince Hradilka z olympiády v Londýně, kde se poprvé český kajakář dostal na stupně vítězů na OH.

Prskavec po druhém místě ze semifinále startoval jako předposlední. Útočil na výkony, které byly rychlejší než jeho semifinálový čas. Kvůli chybě se zařadil na průběžnou třetí příčku a čekal, co předvede vítěz semifinále Jakub Grigar. Devatenáctiletý Slovák většinu tratě útočil na zlato, ale zaváhání v závěru ho odsunulo až na pátou příčku.

Třiadvacetiletý Clarke se dosud na velkých akcích neprosadil. Jeho maximem bylo šesté místo z mistrovství světa v roce 2013. Na loňském světovém šampionátu byl osmatřicátý, na letošním mistrovství Evropy desátý. Nikdy nevyhrál ani závod Světového poháru.

Slovinec Kauzer, který je mistrem světa z let 2009 a 2011, získal olympijskou medaili na třetí pokus. V Londýně byl šestý a v Pekingu třináctý.

Štěpán Škorpil: Olympiádu si užívám! Ve tři ráno ale usínám