5 RAD: Jak odolat chuti na sladké? Poradíme vám, jak příště nepodlehnout

Znáte to. Celý den se držíme a jakmile přijde večer a sním i trocha klidu doma, snědli bychom, na co přijdeme! Cesta do spíže nebo ledničky se stává oblíbenou trasou. Nacpeme se k prasknutím zbylými bonbony z vánoční kolekce, zapomenutými čokoládovými zajíci z velikonoc a za vlast padne i několik darovaných bonboniér. Jak na to, abychom chuti na sladké odolali?

#1 Jezte po celý den

Pravidelná strava během dne je nejdůležitější. Menší porce a nezapomínat na svačiny, to je základ plnohodnotné stravy! Dejte také pozor na to, aby rozložení sacharidů, tuků a bílkovin bylo ve správném poměru. Pokud snídáte hlavně sacharidy, zaměřte se u oběda na bílkoviny a naopak. Večerní hlad je důsledek vynechávání jídla během dne. Jakmile bude jídelníček vyvážený a pravidelný, zůstane velikonoční zajíc večer schovaný na horší časy.

#2 Sacharidy během celého dne

Pokud tělu nedáme dostatek sacharidů během dne, chce je večer, aby doplnilo energii. Tělo má zkrátka červenou kontrolku: doplnit palivo. Jednoduché cukry v cukrovinkách nás ale nezasytí, pozor tedy na výběr potravin, ideální jsou ovesné vločky, celozrnné pečivo, rýže, luštěniny, v neposlední řadě ovoce a zelenina.

#3 Večerní svačina? Proč ne, je-li bohatá na bílkoviny

Jíst bychom měli nejpozději dvě hodiny před usnutím. Pokud tedy ponocujete, je druhá večeře v pořádku. Udělejte si sýrové jednohubky s oblíbenou zeleninou nebo si dejte jogurt s pár ořechy. A bez výčitek si jídlo vychutnejte.

#4 Odpolední vyplavení endorfinů

Pokud si po práci zasportujete nebo vyrazíte na svižnější procházku či si na chvíli zajdete do posilovny, vyplavíte endorfiny a tělo bude příjemně unavené, nehledě na pozitivní vliv na náladu po celodenní práci. Pak už vás nenapadne zlepšovat si náladu čokoládou a budete mít ze sebe navíc dobrý pocit.

#5 Nudíte se? Nejezte!

Mlsání z nudy? Nemáte zrovna co na práci, obcházíte ledničku a je brzy na to, abyste chuť šli zaspat? V tuto chvíli je nejjednodušší sáhnout do zásob a užít si pár minut slasti. Ale ty následky. Bude se vám špatně usínat, bude vám těžko a možná přijdou i výčitky, že jste zase podlehli. Místo toho zkuste třeba ruční práce, nebo si zahrajte obyčejné karty s partnerem, pusťte si film, zaměstnejte ruce i hlavu. Zabavte se, aby na myšlenky o sladkostech už nezbyl čas. Opravdu to funguje, jen překonat lenost a špatný návyk.