Celovečerní film Děti samotářů volně naváže na kultovní Samotáře

Celovečerní film Děti samotářů, který v těchto dnech natáčí autorka scénáře a režisérka Olga Dabrowská, volně navazuje na kultovní snímek Samotáři. Na filmu Samotáři z roku 2000 režiséra Davida Ondříčka se na scénáři vedle Petra Zelenky podílela právě Dabrowská. Premiéra Dětí samotářů je plánována na začátek roku 2018. ČTK o tom za tvůrce informovala Lucie Juráčková.

“Původní Samotáři byli třicátníci, kteří žili jako teenageři, hledali lásku, ale nebyli schopni udržet vztah. Samotáři v tomto filmu jsou čtyřicátníci až padesátníci, kteří touží po lásce, ale nedokážou vytvářet dlouhodobé partnerské vztahy,” popsala Dabrowská komediální drama prezentované jako “válka vztahů, na jejímž konci všichni touží být milováni”.

V hlavních rolích se představí Klára Pollertová-Trojanová se svým synem Josefem Trojanem, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Olga Dabrowská ml. nebo Tomáš Hanák. V postavách lesbického páru se v připravované novince objeví Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková.

V příběhu Dětí samotářů se jeho protagonisté přizpůsobují aktuální době, vyrůstají v nefunkčních či neúplných rodinách a musí čelit hrozbám moderní a uspěchané doby. Nejde o přímé pokračování Samotářů. Autorka scénáře a režisérka chce svým snímkem představit, jak teď žije generace těch, kteří prožili 90. léta hledáním své identity. S odstupem a nadsázkou poukazuje na nefunkčnost současných rodin celé střední Evropy.

Scénář Dětí samotářů byl oceněn dramaturgií České televize či formou vývojového grantu Státního fondu kinematografie. “Scénář se mi líbil, protože mi přijde jiný, než jak jsou dnes psané scénáře. Zdánlivě může příběh Dětí samotářů působit jako přehnaná banalita, ale myslím si, že vše co se v něm odehraje, může být reálné. Vím sama, že to, co vypadá nejabsurdněji, ve scénářích často není a v životě je to ještě daleko zapeklitější,” podotkla Chýlková.

Za Samotáře, na které Děti samotářů volně navazují, Jiří Macháček v roce 2001 získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Film byl nominován v devíti dalších kategoriích, včetně nejlepšího filmu a nejlepší režie.

Zdroj: ČTK