Homosexuální páry v Německu se dočkaly. Ode dneška mohou uzavírat manželství

1. října 2017·Články·Redakce

shutterstock

Homosexuální páry mohou od neděle v Německu vstupovat do manželství. Této možnosti během dne po celé zemi využijí desítky dvojic stejného pohlaví. Homosexuální manželství i adopci dětí páry stejného pohlaví legalizoval zákon, který německý parlament přijal nečekaně na konci června.

Jedněmi z prvních homosexuálů, kteří dnes manželství uzavřou, jsou Berlíňané Bodo Mende a Karl Kreile. “Má to pro nás velký emocionální a symbolický význam,” říká devětapadesátiletý Kreile. “Přechod od registrovaného partnerství k manželství ukazuje, že nás spolková republika uznává jako zcela rovnoprávné a to je pro nás velmi důležité,” poznamenává.

“Konečně se podařilo dosáhnout toho, že naše partnerství nejsou partnerstvími druhé kategorie. To je rozhodující. Naše partnerství a partnerství heterosexuálů mají stejnou hodnotu a to je pro nás velmi důležité,” podotýká v podobném duchu šedesátiletý Mende.

Oba muži se spolu seznámili v roce 1979 a od roku 2002 žijí v registrovaném partnerství. Už před 25 lety se podíleli na akci, při níž homosexuální dvojice na německých radnicích žádaly o oddání. Tehdy jim odpovědí bylo zdvořilé ale jasné “ne”. Dnes už na ně radnice v berlínské čtvrti Schöneberg bude připravena úplně jinak.

Do manželství budou dnes homosexuálové vstupovat i v dalších spolkových zemích, zřejmě nejvíce – 15 – jich uzavřou v Hamburku. V příštím týdnu se pak očekávají první žádosti o adopci dětí. Podle Jörga Steinerta, který vede Sdružení leseb a homosexuálů v Berlíně a Braniborsku, o adopci bude žádat třeba jeden pár z berlínské čtvrti Marzahn, který už má dnes dané dítě v péči.

Také Steinert si pochvaluje, že díky novému zákonu jsou homosexuálové postaveni naroveň heterosexuálům. Zároveň ale zmiňuje jednu maličkost, která podle něj ukazuje, jak byl na takovou změnu stát připraven. Registr manželství počítá i dnes jen se svazkem muže a ženy, software neumožňuje zanést do databáze dvojici osob stejného pohlaví. V případě Boda Mendeho a Karla Kreileho tak jeden z nich bude muset být v registru zanesen jako žena. Ministerstvo vnitra chce věc v příštích měsících napravit.

Nepřipravenost softwaru je podle Steinerta důsledkem překotného přijetí zákona o manželství homosexuálů, který na konci června prošel parlamentem i proti vůli konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která o něm vůbec nechtěla umožnit hlasovat. Nakonec ale zákon vedle poslanců koaličních sociálních demokratů a opozičních Zelených a Levice podpořila i část zákonodárců CDU/CSU.

Německo se tím zařadilo mezi zhruba 20 zemí na světě, které na celostátní úrovni umožňují uzavírat homosexuální sňatky. Většina z nich rovněž počítá s adopcemi dětí páry stejného pohlaví.

Zdroj: ČTK

Články - další články