Miminko prodělalo operaci srdce. Když mohlo domů, matce diagnostikovali rakovinu

15. prosince 2019·Články·Barbora Pisingerová

Foto: Beth Durkin

Ačkoli jsou Vánoce svátky klidu, míru, lásky a pospolitosti, v některých rodinách je letos z různých důvodů ovládne smutek. Jednou z nich bude i rodina Beth Durkinové z Cardiffu ve Walesu. Maminka dvou dětí totiž ještě do nedávna bojovala za život svého miminka. Když její dceru Olivii po složité operaci srdce ale pustili konečně domů, přišla další rána. Mamince podle lékařů zbývá pár měsíců života.

Některé věci ve svém životě změnit nemůžeme. Ať už člověk věří na osud nebo ne, některé události je třeba zkrátka přijmout takové, jaké jsou, i když nás to bolí a cítíme nespravedlnost. Příběh dvojnásobné maminky Beth Durkinové (33) je toho smutným příkladem.

Žena má se svým manželem Markem dvě dcery – pětiletou Rhiannon a roční Olivii. Když byla Beth ve dvacátém týdnu těhotenství se svou mladší dcerou, řekli jí lékaři, že má dítě vzácnou srdeční vadu s názvem truncus arteriosus.

Jedná se o vývojový problém, při kterém chybí jedna tepna a který může dítě vážně ohrozit. Holčičce byl následně diagnostikován DiGeorgův syndrom, mezi jehož projevy patří právě vady srdce, obličejové anomálie jako rozštěpy či mentální retardace a poruchy učení. Lékaři proto nabídli ženě, zda nechce těhotenství ukončit.

Beth to odmítla a rozhodla se svou dceru přivést na svět a vychovat ji. Olivia se narodila 9. listopadu 2018 a již jako desetidenní miminko podstoupila složitou operaci srdce. Mnoho týdnů pak musela zůstat na jednotce intenzivní péče. Lékaři dokonce nepředpokládali, že dítě přežije, ale Oliviin stav se stále zlepšoval a v lednu 2019 mohla být konečně propuštěna domů.

Pak se ale začalo zhoršovat zdraví matky. Žena si všimla bolesti v boku, připisovala ji však únavě, stresu a námaze svalů. Když potíže nepřestávaly, vydala se k lékaři a nakonec zjistila, že jde o něco mnohem horšího. 25. září si v nemocnici Llandough Hospital vyslechla krutou diagnózu: jedná se o sekundární rakovinu kostí. Původ rakoviny byl na plicích. Podle lékařů tak letošní Vánoce mohou být její poslední.

Malá Olivia má před sebou přitom několik dalších operací a jak poroste, bude potřebovat novou náhradu chybějící tepny. “Cítím se špatně, že jsem ji přivedla na tento svět. Měla jsem to předvídat, to je to nejmenší, co může máma udělat,”svěřila se žena.

Články - další články