5 jednoduchých způsobů, jak působit sebevědomě, i když se tak vůbec necítíte

Říká se, že není důležité, jak vypadáme, ale jak se cítíme. Pokud si budeme připadat krásní, budeme krásní i pro okolí. A stejně by to mělo fungovat i se vším ostatním. Lidé automaticky vyhledávají ty, kteří jsou v dobrém rozpoložení a psychicky vyrovnaní, kteří mají přirozené sebevědomí. Díky těmto tipům budete působit sebevědomě i vy.

Každý se občas ocitne v situaci, kdy se necítí úplně příjemně – první den v nové práci, nepříjemná schůzka, prezentace před skupinou lidí nebo řeč na svatbě. Pokud okolí vycítí, že si nevěříte, bude pro něj o dost lehčí následně kritizovat. Přitom stačí dodržovat jen pár pravidel a budete působit mnohem jistěji v kramflecích.

Uvolněte obličej

Pokud se lidé necítí komfortně, je to vidět na jejich tvářích. Svraštělé čelo, strnulý úsměv, ztuhlé čelisti. Jasně tím vysílají signál, že se necítí dobře, chybí jim sebedůvěra a vlastně by rádi byli kilometry daleko.

V takové situaci pomáhá vědomě uvolnit všechny svaly a soustředit se na hluboké dýchání. Právě dýchání může posloužit jako vějička pozornosti. Něco, na co se budete soustředit a třeba dokonce zapomenete, proč jste původně byli nervózní.

Usmívejte se

Když už se budete soustředit na dýchání a uvolněné svaly, přidejte k tomu ještě úsměv. Usměvaví lidé jsou pro okolí mnohem více sympatičtí a ostatní mají podvědomě chuť takovým lidem vyjít vstříc a být laskavější. Navíc úsměv je ten nejlepší doplněk.

Naklánění hlavy

Spousta lidí to dělá podvědomě, ale je to další gesto, které se můžete naučit. Podle americké expertky na řeč Tonyi Reiman právě tento detail výrazně ovlivní okolní názor na vás. Zajímavé je, že pokud máte rande, je vhodné hlavu naklánět doleva, zatímco na pracovním pohovoru doprava – budete působit serióznějším dojmem.

Nehrbte se

Když zvládnete ovládat obličej, znamená to, že přišel čas na zbytek těla. Konkrétně na postoj. Lidé se v nepříjemných situacích snaží být neviditelní, krčí se a hrbí. Mnohem lepší je ale právě opak. Stát rovně, nehrbit se, vypnout hruď a držet hlavu vzhůru. Nejen, že budete působit sebejistě, ale bude se vám i lépe dýchat.

Navoňte se

Lidský mozek velmi silně reaguje na čichové stopy a vjemy. Nejenže správná vůně může zajistit psychickou pohodu pro vás samotné, ale dokonce může v lidech kolem vyvolat potřebu být ve vaší blízkosti. Základ je vůně čistoty a svěžesti a následně jemné tóny parfému. Zkuste například vanilku nebo květinové vůně.

Autor: Sára Indráková