Novorozenci dárky nenoste, peníze mu raději pošlete do podílového fondu

S narozením potomka se stále více rodičů zamýšlí nad tím, jak mu naspořit peníze do budoucna. To samé před několika měsíci řešili i čerství rodiče Anička a Jan Muškátovi z Prahy. Prošli si online srovnávače a rozhodli se pro pravidelné investování do podílových fondů, a navíc vymysleli ještě jednu vychytávku.

Manželé sice splácí hypotéku na byt, ale zvládají si dávat peníze stranou. „Našim cílem bylo začít malému co nejdříve cíleně spořit do budoucna. Naštěstí si můžeme dovolit a také vidíme, že ceny těch skutečně důležitých věcí, jako jsou potraviny, bydlení, ale třeba i kvalitního vzdělání jenom rostou. To byl hlavní důvod, proč jsme se o začali zajímat o to, jak tu udělat,“ říká Jan.

Chtěli najít takové zhodnocení peněz pro syna, které by příliš nezatížilo jejich rozpočet, ale přineslo skutečné peníze, až bude plnoletý. Dohodli se na investicích do podílových fondů. Pravidelně mu budou do fondů posílat 1 500 korun měsíčně, což při 18letém horizontu nakonec spolu s ročním zhodnocením může dát přes půl milionu korun. Vše si sjednali v klidu a online.

Naspořte dětem na studia. Poradíme vám, jak.

Syn dostane jenom v pravidelné úložce 324 tisíc korun a pokud lze počítat s průměrným ročním 5% zhodnocení, která dá celkem 184 000 korun, přijde si v plnoletosti na 520 tisíc korun. Pravidelnost v odkládání znamená, že Muškátovi nemusí trápit kolísání finančních trhů. Zvolili fondy, ve kterých jsou už různé druhy investic namíchané. Což je dobré kvůli diverzifikaci, když jeden fond prodělává, jiný vydělává.

Stačí tisíc korun měsíčně. Začněte si odkládat ještě dnes.

A navíc se rozhodli pro jednu vychytávku. Muškátovi každému z rodiny dali číslo účtu podílového fondu, aby na něj čerstvě narozenému synovi mohl poslat kdykoli jakoukoli částku. Vypadá to jako maličkost, ale během 18 let se jednotlivé položky pěkně sečtou a výsledek bude příjemný. Pokud se někdo rozhodne synovi koupit dárek za třeba tisíc korun, ale nekoupí mu ho, naopak mu koupí dárek za 300 korun a těch zbývajících 700 korun mu zašle na číslo fondu, nejenže nám tím uspoří místo v bytě, ale synovi i pomůže uspořit něco do budoucna,“ pochvaluje si mladá maminka Anička.