OH: Moderní pětibojař Svoboda skončil devátý, tři oštěpaři ve finále selhali

21. srpna 2016·Zprávy·Redakce

Ani jeden ze tří českých oštěpařů na olympijských hrách v Riu na medaili nedosáhl. Nejlepší byl Vítězslav Veselý na sedmém místě. Zlato z Londýna neobhájil ani moderní pětibojař David Svoboda, jenž skončil devátý.

Soutěž oštěpařů vyhrál Němec Thomas Röhler, který výkonem 90,30 metru porazil o více než dva metry úřadujícího mistra světa Keňana Juliuse Yega. Třetí skončil obhájce prvenství z Londýna Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, který hodil 85,38 metru. Veselý ve finále překonal pouze jednou hranici 80 metrů. “Jak probíhala celá sezona, tak byl i tenhle závod,” prohlásil Veselý, který se celý rok trápil.

Čtyři pokusy Jakuba Vadlejcha sice doletěly za 80 metrů, ale k medailovým pozicím nemířil ani jeden. Nakonec obsadil osmé místo. Petr Frydrych musel riskovat, aby se dostal mezi osmičku finalistů, nicméně hod do vzdálenosti 79,12 metru stačil jen na 12. místo. “Nebyl to dobrý den, ale doufám, že tu formu ještě prodám na konci roku,” uvedl jeden ze tří svěřenců světového rekordmana Jana Železného ve finále.

Pětibojaři vyhořeli v parkúru, Kuf dokonce dvakrát spadl

Moderní pětibojař David Svoboda skončil na devátém místě se ztrátou 16 sekund na bronz. Z vítězství se v novém olympijském rekordu radoval ruský favorit Alexandr Lesun, který odolal finiši Ukrajince Tymoščenka. Třetí příčku těsně vybojoval Mexičan Ismael Marcelo Hernández. Druhý z českých reprezentantů Jan Kuf nedokončil parkúr a obsadil poslední 36. příčku.

České duo definitivně poslal ze hry o medaili parkúr, byť oba reprezentanti ztráceli na nejlepší od začátku. Svoboda ve čtvrtečním šermu obsadil sedmé místo a při plavání patřil mezi pomalejší polovinu, nicméně jeho manko na čelo moc nenarostlo. Mistr Evropy Jan Kuf v plavání získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega. V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval Svoboda zajet čistě, ale shodil dvě překážky a o další čtyři body přišel kvůli překročenému časovému limitu.

Ještě hůře dopadl Kuf, který na deváté překážce kamenné zdi přepadl. Zvíře poté zkrotil, ale stejný problém se opakoval při jednom z dalších skoků a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil, takže nezískal ani bod. Na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať se čtyřmi střeleckými zastávkami vybíhal Svoboda se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko.