Dagmar Honsová: Další sněhovou nálož očekáváme v úterý a ve středu

11. ledna 2021·Články·Lenka Skrzeczkova·Romana Navarová

Meteroložka Dagmar Honsová (Foto: Frekvence 1)

O víkendu jsme mohli vidět, že do Česka dorazila další výrazná studená fronta. Mnozí z nás si v rámci možností užívali radovánky na horách. Jak se ale bude vyvíjet zbytek zimy? A kam se aktuálně můžeme vydat za teplem, pokud nám zima není moc po chuti? Pro Frekvenci 1 se exkluzivně vyjádřila meteoroložka Dagmar Honsová.

Na sníh se můžeme těšit hned z kraje týdne. “Další sněhovou nálož očekáváme během úterního dne. Takže v úterý a ve středu,” řekla meteoroložka Dagmar Honsová. Jinak bude ve střední Evropě letošní zima teplotně nadprůměrná.

Nicméně, možná nám s tím zimním charakterem počasí malinko zamíchá tzv. polární vír (vortex), který se v současné chvíli rozpadl na dvě jádra. A pokud se sem do střední Evropy dostane nějaký ten mrazivý arktický vzduch, tak vždycky s sebou přináší poměrně studené ledové dny,” popisuje možný vývoj v následujících zimních měsících meteoroložka. To se stalo například v roce 2013, kdy jsme se ještě v březnu potýkali se spoustou sněhu.

Podmínky v horských oblastech jsou dobré

“Podmínky v horských oblastech jsou dobré na všech českých horách,” popisuje Honsová. Největší sněhovou pokrývku najdeme v Krkonoších a v Jeseníku na Širáku. “Tam je 35 centimetrů sněhu, Lysá hora pak hlásí 24 centimetrů a 30 pak najdeme v Krušných horách,” dodává. Teplota se pak bude pohybovat okolo – 5 stupňů Celsia ve 1 000 metrech. “Ráno ale počítejte s tím, že sníh bude zmrzlý a těžký, takže buďte velmi opatrní” řekla meteoroložka.

V zahraničí pak jsou výborné sněhové podmínky v alpských oblastech. “Tam obrovské hromady sněhu napadly už začátkem prosince,” uvádí. Na vrcholcích italských Alp je až 600 centimetrů prachového sněhu. “Dále jsou dobré podmínky v rakouských Alpách, ale také francouzských,” popisuje Honsová. Ve Vysokých a Nízkých Tatrách pak hlásí sněhovou pokrývku nejčastěji do 35 centimetrů.

Kam za teplem?

Relativně příjemně je aktuálně v Turecku. “Je to jedna z nejbližších destinací. Při polojasné obloze se teploty pohybují nad 20 stupňů Celsia. Řecko už má pouhých 17 stupňů,” popisuje meteoroložka. Na Kanárech pak teploty vystoupají v odpoledních maximech až na krásných 24 stupňů. “Velmi oblíbenou destinací v tomto období je i Egypt, kde s jasnou oblohou rtuť teploměru stoupá až k 27 stupňům Celsia, Tunisko jasno, 22. Zanzibar 32 stupňů Celsia ve stínu v odpoledních maximech a v ranních minimech 26,” doplňuje Honsová.

Na druhou stranu v centrálním Středomoří počasí tak dobré není. “Tam v těchto dnech je zataženo s trvalým deštěm a s teplotami jen na devíti stupních Celsia a to je taková ta Mallorca, Baleáry. Pokud vyrazíte více na sever do Itálie nebo do Španělska, tak tam si postavíte sněhuláka,” popsala.

Co na to Jan Kraus?

Články - další články