Zpěvák Ondřej Hejma vydává nové sólové album

4. února 2021·Hudba·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Zpěvák Ondřej Hejma vydává sólové album. (Foto: Lubo Spirko)

Hudebník, moderátor, publicista a překladatel Ondřej Hejma známý ze skupiny Žlutý pes vydává nové sólové album. Nahrávka s názvem Dáreček vznikala ve spolupráci s Kateřinou Pelíškovou z kapely Gaia Mesiah, písničkářem Jiřím Trpákem, kytaristou Janem Ponocným a bubeníkem Michalem Šindelářem. Hejma na album, které vznikalo pět let, přispěl několika texty a dvěma vlastními písněmi. Deska vyjde v pátek 5. února.

“On to byl spíše dáreček od mých kamarádů, kteří se mnou album natočili. Tak jsem to bral v první řadě, protože jsem je neustále vyzýval k tvůrčí činnosti. Umožnili mi vrátit se ke skládání písniček, deset let jsem samostatnou písničku neudělal, a teď dvě. Pro mě to znamená veliký předěl,”řekl Hejma. “Trvalo to dlouho, protože všichni mají spoustu kapel a málo času. Ale nakonec to vyšlo v pravý čas na ty narozeniny,” dodal.

Kapela Žlutý pes s Hejmou svoji zatím poslední desku Stroj času vydala v roce 2014. Její členové na Hejmově sólovém albu hrají v písni Finanční tíseň, jejímž autorem je spoluzakladatel Žlutého psa Ivan Hlas. “Tuhle písničku jsem měl v dlouhodobém výběru. Ivan (Hlas) ji složil někdy v sedmdesátých letech a já mu vždycky říkal, že je tak dobrá, že to snad ani nemohl složit on,” podotkl Hejma.

Písně vznikly už před pandemií

Oslavenec zdůraznil, že všechny písně s výjimkou nově natočené Finanční tísně vznikly ještě před pandemií koronaviru. “Není to žádný pandemický výkřik díky volnému času, ale výsledek pětiletého úsilí. Výjimkou je skladba Finanční tíseň. Každý z hudebníků natočil svoji část u sebe doma a nahrávka putovala z jednoho místa na druhé. Takže nastala absurdní situace, kdy jsem hostujícího pianistu Jana Steinsdörfera nikdy neviděl, takže jsem ho nemohl obejmout a poděkovat za výkon,” sdělil.

Album předznamenala provokativní skladba a videoklip Evropanka Blanka, který vyvolal polemiku na sociálních sítích. “Koledoval jsem si o to, ale je to především píseň pro moji manželku, která postavila v Řevnicích kavárnu, kde pracují handicapovaní lidé, kteří v klipu také hrají. Samozřejmě ten šťouchanec na politické neziskovky včetně Grety Thunbergové tam je,” podotkl Hejma.

Hudba - další články