Nakupte si čerstvé jahody a připravte nealko jahodové mojito!

Nejlepší jsou jahody čerstvě utržené na poli. Ale zatím můžeme vzít zavděk i těmi ze supermarketu. Nalaďte se už teď na léto!

Co byste měli vědět o jahodách

Milujeme je. Za rok sníme 2 – 3 kilogramů jahod na osobu. Nejvíce si jich dopřejeme v sezóně, která trvá od května do konce června. Takže to je úctyhodné množství.

Jsou zdravé. Jahody obsahují velké množství vitaminu C a také železa. Mimo to obsahují kyselinu salicylovou (jo jo, ta je v aspirinu) a proto mají protizánětlivý účinek. Na 100 g obsahují jen 32 kalorií, takže jsou ideální na letní dietku.

Takhle je nakoupíte správně! Značka ideál je regionální farmář nebo zahradnictví, které prodává čerstvě sklizené plody přímo na místě. Pokud jahody absolvují dlouhé cesty do skladu a do obchodu, musí být ošetřeny pesticidovým koktejlem. V košíčcích by měly končit jen zralé plody, jahody nemají schopnost dozrávat. Poptejte se, kde je u vás nejbližší možnost samosběru!

Jahod je spousta druhů. Víte, že druhů jahod je skoro 1000? Sehnat můžete dokonce bílé jahody. V supermarketu najdete nejčastěji odrůdu Elsanta. Větší výběr vám nabídnou přímý pěstitelé.

Jak je skladovat. V lednici rozložené na talíři vydrží asi dva dny. Jahody můžeme také zmrazit, je ale lepší je rozmixovat. Celé plody jsou po rozmražení trochu blátivé.

Překvapte rodinu nealkoholickým koktejlem! Recept na jahodové mojiho!

Potřebujete:

(na 500 ml nápoje, 2 osoby)

  • 2 sáčky mátového čaje
  • 250 g jahod
  • 2 lžíce třtinového cukru
  • Šťávu z ½ limetky
  • Ledové kostky z 250 ml vody
  • Pár lístků čerstvé máty
  • Ledovou tříšť

Oba sáčky čaje přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat.

Umyté a očištěné jahody nakrájejte na malé kostičky.

Vyjměte sáčky čaje, přidejte cukr a limetkovou šťávu a nalijte na ledové kostky.

Ledovou tříšť, jahody a čaj rozdělte rovnoměrně do 2 sklenic a ozdobte lístky máty. Podle chuti můžete ještě dochutit cukrem nebo limetkovou šťávou. 

 

Babicovy recepty: Tortilly se sázeným vejcem * Gratinované jahody

TIP FREKVENCE 1: Projezte se k chytrosti! 12 chytrých potravin pro váš mozek

RECEPT FREKVENCE 1: Mlsejte čerstvou zeleninu s originálním dipem

VIDEO: Dip, co má vtip! Zkuste skvělý recept s Frekvencí 1