Závan bohatství nikdy nebyl blíž: Německá umělkyně vyvinula parfém, který voní po penězích

21. dubna 2021·Koktejl·ČTK

Zdroj fotky: Shutterstock

Příznačně v novostavbě budovy finančního úřadu v německém Karlsruhe mohou lidé získat parfém, který má připomínat vůni peněz. Namíchala ho konceptuální umělkyně Katharina Hohmannová a její výtvor s názvem Aerarium by měl evokovat vůni čerstvě vytištěných bankovek.

Základem parfému jsou vonné esence irisu, fíkových listů, konopí, bílého mošusu a kůže. Hohmannová ho vytvářela s pomocí curyšského parfémáře Andrease Wilhelma.

První várku šest set lahviček s vonným obsahem získalo šest set pracovníků finančního úřadu. Pro další zájemce je parfém ke koupi na webové stránce uměleckého projektu, a to za cenu šedesát eur (asi 1500 Kč).

Hohmannová se svým projektem zvítězila v soutěži, kterou úřad vypsal. Inspirovala se přitom tím, že na místě novostavby dříve stávalo sídlo parfémářské firmy F. Wolff und Sohn. Peníze i vůně jsou navíc podle ní substance, které jsou si v lecčems podobné. “Jsou nehmatatelné a mají zčásti symbolickou a unikavou povahu,” domnívá se autorka. “Peníze i parfém fungují na úrovni vztahů a mohou je měnit,” doplnila.

Koktejl - další články