Muž chtěl čistokrevného mopse, kamarád mu to rozmluvil originálním způsobem

29. srpna 2019··Barbora Pisingerová

Zdroj: Bored Panda, Shutterstock

Každý z nás občas zažije situaci, při které si myslí, že jeho kamarád dělá špatné rozhodnutí. Někteří raději mlčí a nechají volbu na svém příteli, jiní se pokusí ho alespoň varovat. Právě to se pokusil udělat jeden muž, když mu kamarád oznámil, že si hodlá pořídit čistokrevného mopse. Nakonec se mu povedlo přítele odradit dost svérázným způsobem.

Historie mopsů sahá daleko do minulosti. První jedince tohoto roztomilého druhu chovali již čínští panovníci dynastie Han mezi lety 206 př. n. l. až 200 n. l. Malí mopsíci mají po celém světě řadu příznivců a stali se milovanými členy bezpočtu domácností. Přesto však jejich existenci komplikuje množství genetických chorob a zdravotních problémů, kvůli kterým jsou někteří přesvědčeni, že by se raději vůbec chovat neměli.

Extrémně zkrácené čumáky způsobují často dýchací potíže a problémy se zuby a dásněmi, volná kůže plná záhybů zase vede k ekzémům a kožním nemocem. Typický dýchavičný zvuk, který pejsci vydávají, způsobuje měkké patro uvnitř tlamy, která na rozdíl od jiných plemen visí dolů. Mopsi to zkrátka vůbec nemají jednoduché a veterináři se shodují, že průměrně žijí zhruba o čtyři roky méně, než jejich stejně velcí kolegové jiných plemen.

Když jeden muž proto svého příteli prozradil, že se mu velmi líbí psí rasy s krátkými nosy a že by si rád pořídil čistokrevného mopse, neměl z toho jeho kamarád vůbec dobrý pocit. Varoval budoucího chovatele, že mopsi mívají zdravotní problémy, a doporučil mu, aby se místo toho zaměřil na francouzské buldočky, kteří sice vypadají podobně, ale jejich čumák není zkrácený až tak extrémně.

Milovník mopsů však odpověděl, že se mu buldočci nezdají dost roztomilí. Jeho kamarád zapřemýšlel, jak změnit jeho názor a nakonec přišel s originálním způsobem. Vyhledal si totiž anatomii různých plemen a ukázal svému příteli, jak vypadá lebka mopse v porovnání s jinými psími rasami, které jsou zhruba stejně velké.

Jeho krok se začal šířit po internetu a nakonec si získal řadu příznivců, třebaže jsou mopsi po celém světě velmi populární. “Souhlasím. Mopsi jsou šlechtění jen k utrpení. Můj dědeček si jednoho pořídil a musel podstoupit operaci, jen aby přežil své genetické zmutování,” napsal například jeden člověk.

“Pokud tvůj kamarád chce mopse, možná by si mohl pořídit nějakého z útulku. Dá mu domov a lásku a zároveň nebude přispívat k poptávce po štěňatech,” doporučil další.

- další články