Zemřel údajně nejstarší člověk světa! Muži z Jakarty mělo být neuvěřitelných 146 let

2. května 2017·Články·Redakce

čtk

Zemřel Indonésan Sodimejo, jehož místní média označovala za nejstaršího člověka světa. Bylo mu prý 146 let. Podle agentury Reuters to dnes oznámila jeho rodina.

Muž z ostrova Jáva, známý ve svém okolí jako Mbah Gotho, měl v dokladech datum narození 31. prosince 1870 a místní úřady loni pravdivost tohoto údaje potvrdily. Agentura Reuters ale nebyla schopna mužův věk nezávisle ověřit. Pokud by se potvrdil, šlo by o nejdéle žijícího člověka v zaznamenané historii lidstva.

Podle Guinnessovy knihy rekordů zatím tento rekord patří Francouzce Jeanne Calmentové, která zemřela v roce 1997, když jí bylo 122 let a 164 dní.

Sodimeja kvůli zhoršujícímu se zdraví převezli minulý týden do nemocnice, sdělil jeho vnuk. Stařec už podle něj nechtěl jíst ani pít, trval ale na návratu domů, kde po pár dnech skonal. V pondělí byl pochován na místním hřbitově.

Sodimejo již loni řekl, že chce zemřít. Přežil deset sourozenců i všechny své děti. Jeden z jeho potomků loni uvedl pro deník The Daily Telegraph, že se praděd připravuje na smrt od svých 122 let. Dokonce si prý koupil místo na hrob v blízkosti svých zesnulých dětí.

Letos v dubnu zemřela v Itálii ve věku 117 let Emma Moranová, která byla oficiálně nejstarším člověkem na světě. Po jejím úmrtí se nejstarším člověkem na světě s ověřeným datem narození stala Jamajčanka Violet Brownová, která se narodila 10. března 1900. Jako nejstarší žijící muž světa je v mezinárodních statistikách uváděn Izraelec Jisrael Kristal, narozený 15. září 1903.

Zdroj: ČTK

Články - další články