7 důvodů, proč jsou Japonci hubení a žijí déle než ostatní lidé

12. května 2017·Životní styl·Redakce

Japonci jsou dlouhodobě předmětem úcty a studií díky své dlouhověkosti. Průměrná délka života je tu delší než prakticky kdekoli jinde na světě. Proč je tedy japonská strava tak zdravá, a co vlastně Japonci jedí, ptá se server BBC.

#1 Tradiční japonská strava je převážně čerstvá a nekonzervovaná

Obsahuje jen velmi málo rafinovaných potravin nebo cukrů. Nedávná studie, kterou publikoval odborný časopis British Medical Journal, zjistila, že ti, kdo se drží co nejblíže japonských stravovacích zásad – tedy stravy s vysokým obsahem obilnin a zeleniny, s přiměřeným množstvím živočišných produktů a sóji, a minimálního množství mléčných výrobků a ovoce – mají snížené riziko předčasného úmrtí, srdečních chorob a infarktu.

V japonské stravě jsou tradičně dostatečně zastoupeny ryby a sója, což může hrát podstatnou roli při snížení rizika kardiovaskulárních chorob. Japonci také mají nejnižší úroveň obezity mezi muži i ženami.

#2 Strava s nízkým obsahem kalorií a nasycených mastných kyselin

Okinawa na nejjižnějším okraji Japonska je místem, kde žije nejvyšší počet staletých lidí na světě. Také jsou tu nejméně rozšířené choroby spojené s věkem, jako je například cukrovka, rakovina, artritida či Alzheimerova choroba.

To je také částečně připisováno tradiční japonské stravě, která má nízký obsah kalorií a nasycených mastných kyselin, a přitom je bohatá na výživné látky, především pak fytonutrienty, jako jsou antioxidanty a flavonoidy, které se vyskytují v různě zbarvené zelenině. To zahrnuje i fytoestroheny neboli rostlinné estrogeny, které mohou pomáhat proti těm druhům rakoviny, které jsou spojené s hormony, jako je například rakovina prsu.

#3 Ryby, ryby, ryby

Jaká tedy je tradiční japonská strava? Do značné míry se podobá tradiční čínské stravě se značným podílem rýže, vařené i nakládané zeleniny, ryb a masa. Ovšem protože Japonsko se rozkládá na více než šesti tisících ostrovů, jeho obyvatelé konzumují mnohem víc ryb, než obyvatelé ostatních asijských zemí. Konzumují také syrové ryby v suši a sašimi, plus spoustu nakládaných, kvašených a uzených potravin.

#4 Sója

Čím dál tím víc studií prokazuje význam kvašených potravin pro zdravý zažívací systém – a například produkty z kvašených sojových bobů, jako je miso či natto, jsou běžnou součástí japonské stravy. Sýr ze sojových bobů natto se tradičně jí k snídani, má probiotické účinky a pomáhá redukovat syndrom dráždivého střeva (IBS).

#5 Mořské řasy

Japonci také konzumují širokou škálu zeleniny, a to jak zemní, tak mořské v podobě řas. Ty jsou plné zdraví prospěšných minerálů a mohou pomáhat snižovat krevní tlak.

#6 Nesmí chybět zelený čaj

Obyvatelé Japonska jsou také velkými fanoušky zeleného čaje a především jeho jemně mleté varianty matcha. Zelený čaj je ceněný pro obsah antioxidačních složek známých jako katechiny, jež jsou spojovány s bojem proti rakovině, virům a srdečním chorobám.

#7 Jez do polosyta…

Celkově vzato mají Japonci zdravý postoj k jídlu a jeho konzumaci. Mají tradiční rčení: “Hara hači bu”, což znamená jíst do 80procentního zasycení. A toto pravidlo už od raného věku vštěpují svým dětem. A svou roli sehrává i způsob, jakým Japonci servírují jídlo. Místo jednoho velkého talíře často jedí z několika malých mističek několik různých pokrmů.

Zdroj: ČTK / Frekvence 1

Životní styl - další články