Jedináčci versus sourozenci

Jste jedináček? Užívali jste si v dětství, že máte rodiče jen pro sebe? Nebo vás naopak trápilo, že nemáte sourozence a připadali jste si ochuzeni? Mám kamarádku, které je i dnes skoro ve čtyřiceti letech líto, že sourozence nemá.

Je určitě fajn, když se rozhodnete pro druhé dítě. Jen nezapomeňte dosavadního jedináčka na příchod dalšího člena rodiny připravit.

Aby náš prvorozený syn nežárlil na sestřičku, použili jsme malý trik: Natálka přinesla z porodnice bráškovi malý dáreček. Tahle jednoduchá finta se dá použít i u dětí s větším věkovým rozdílem. A nezapomínejte na dárečky během roku – jsou tu narozeniny, svátky, vysvědčení nebo darujte maličkost jen tak pro radost.

No a pak už není nic jednoduššího, než sourozence ujišťovat, že je máte rádi oba stejně. Vyzdvihujte jejich klady. A pusu dávejte jednomu i druhému, nešidit!

Paní doktorka Hanka Žáčková k tématu sourozeneckých vztahů dodává: „Každodenní nesváry jsou běžné, dobrý vztah mezi sourozenci se pozná, jestliže se dokážou v případě problému spojit, podpořit se.“

Tak ať ti vaši miláčkové drží spolu.

Hodně dětí všem přeje Vlaďka