VÝZKUM: Obklopte se přáteli, budete žít déle!

Pro zdravý a dlouhý život je důležitá správná životospráva. Ale podle vědců také správní přátelé. A tím nemyslíme ty na sociálních sítích.

Když se rozhodneme udělat něco pro své zdraví, obvykle přestáváme kouřit, začínáme držet dietu nebo sportovat. To ale nestačí. Velkou vzpruhou pro zdraví je okruh přátel. To je skutečně jeden z důležitých bodů s ohledem na náš zdravotní stav.

Vědci z Univerzity v Severní Karolíně (University of North Carolina) dokazují, že za dobrý zdravotní stav člověka jsou zodpovědné sociální kontakty.

V rámci studie vědci zkoumali skupinu americké populace v rozsahu od mladistvých až po seniory. Soustředili se na sociální vazby, podporu přátel a sociální zátěž. Ve výzkumu dále zohlednili zdravotní aspekty, jako obvod břicha, krevní tlak a Body Mass Index (BMI). Tedy přesně ty hodnoty, které souvisejí s onemocněními srdce.

Výsledky byly jednoznačné: Čím větší okruh přátel měli zkoumaní lidé v mládí, tím lepší byly jejich zdravotní výsledky ve stáří.

Vědci proto považují hodnotu přátelství za stejně důležitou, jako je zdravé stravování a sport.

Před časem se uskutečnil podobný výzkum v Nizozemí. Zaměřil se na seniory a výskyt demence. Výzkumu se účastnilo 2000 seniorů po dobu 3 let. Senioři s pevnými sociálními vazbami měli menší pravděpodobnost onemocnění demencí. Naopak lidé, kteří se cítí jako staří sami, mají dvaapůlkrát vyšší riziko, že demencí onemocní.

Pokud si slibujete, že si dáte schůzku s kamarádem nebo přítelkyní, zavolejte jim hned a sejděte se.

O přátele a přátelství se rozhodně vyplácí pečovat. Děláme to přece (nejen) pro zdraví!