VZTAHY: 10 tipů, jak si udržet šťastné manželství. Děláte to?

Princ si vzal princeznu a žili spolu šťastně až do smrti. Když to jde v pohádkách, musí to jít i v reálném životě. Chce to jen dodržovat desatero!

Nepodceňujte čas strávený spolu

Užívejte si vědomě čas, který trávíte společně. Váš vztah to opravdu posílí. Je jedno, jestli spolu cestujete, vaříte, skládáte puzzle nebo chodíte běhat. Důležitý je společný prožitek a radost. A zkuste to občas bez rodiny, dětí nebo přátel. Jen vy dva. Znáte pravidlo 2 – 2- 2? Páry, které se jím řídí, zažívají pocity, jako na začátku vztahu.

Malá gesta – velký účinek

Milá SMS, lístek s poznámkou nalepený na zrcadle nebo květiny jen tak. To jsou malá gesta, která můžeme dělat bez udání důvodu. Ale jsou velice důležitá. Stejně tak, jako polibek na přivítanou nebo při odchodu do práce. 

V jednotě je síla

Společné představy, plány a cíle – ty rozhodují! Pokud máte před svatbou nebo prvním společným bydlením, zeptejte se sami sebe: chceme spolu opravdu bydlet, chceme se vzít? Chceme oba děti? V zásadních otázkách se musíte shodnout, abyste v budoucnu mohli být šťastný pár.

Hádejte se správně

Není podstatné to, jestli se hádáte, ale jak se hádáte. Nikdy se nesnažte svůj vztek spolknout a zadusit. Běžte s tím ven, i když bude následovat hádka. Potlačený vztek, to je pro vztah něco jako jed. Vyjadřujte si respekt, zkuste zapomenout na slovíčka jako “Nikdy” a “Vždycky”. Pokud se vám spor podaří vyřešit, vychladněte a nerozdmýchávejte ohýnek znovu. A co je důležité: spory řešte jen mezi čtyřma očima, nikdy před publikem. 

Dobrou noc

Pokud je to jen trochu možné, spěte spolu. Nemyslíme tím jenom sex. Pokud po celém dni ležíte vedle partnera bok po boku, cítíte jeho blízkost a dotyk, vzbuzuje to tak důležitý pocit blízkosti a bezpečí. 

Důvěrou ke svobodě

Pouze ten, kdo důvěřuje, může partnerovi dopřát bez špatného svědomí potřebnou svobodu. Ta je velice důležitá, protože každý potřebuje čas sám pro sebe, své přátele a koníčky. 

Otázka peněz

Nejčastějším důvodem rozchodů a rozvodů jsou peníze. Abyste předešli zbytečným hádkám: dohodněte se už na začátku manželství nebo vztahu, kolik budete šetřit, kolik budou měsíční výdaje za domácnost a zvažte, jestli dokážete hospodařit s jedním společným účtem nebo si každý necháte i svou finanční svobodu. 

Porozumění

Nemusíte propadat nadšeně všemu, co baví vašeho partnera. Nehrajte falešné nadšení ze společného běhání, když běh nesnášíte. Ale zkuste se alespoň vcítit do jeho/jejích pocitů a mějte pochopení. Tak, jak byste si to přáli sami u sebe pro vaše koníčky.

Problémy nejsou tabu

Je poměrně jedno, jak moc šťastné manželství je. Nikdo není dokonalý. Problémy patří tu a tam ke každému vztahu. Nevyhýbejte se jim, ale společně je řešte. Pokud před problémy nebudete utíkat, váš vztah to posílí. 

Optimismus, prosím

Zní to příliš hezky, než aby to byla pravda. Ale je to tak. Pokud upřímně věříte tomu, že vaše manželství nebo vztah budou šťastné, patříte k těm, kteří podle statistik opravdu šťastné partnerství mají. To dokazují i vědecké studie. Takže: buďme optimisté a nezapomínejme na úsměvy!

RADA FREKVENCE 1: Zlozvyky, které zabíjejí vztah!

10 věcí, které jsou ve vztahu důležitější než sex