Berdych to dokázal! Porazil Nadala a je znovu v semifinále Australian Open

27. ledna 2015·Celebrity·Ivana Zítová

Tenista Tomáš Berdych postoupil do semifinále Australian Open. Sedmý nasazený hráč zdolal Rafaela Nadala 6:2, 6:0, 7:6 a nad Španělem zvítězil poprvé po předchozích sedmnácti porážkách. Jeho příštím soupeřem bude buď Brit Murray, nebo Australan Kyrgios.

Berdych porazil Nadala naposledy v Madridu v roce 2006, od té doby s ním uhrál v sedmnácti zápasech jen tři sety. Tentokrát potvrdil formu z úvodu roku a využil faktu, že Nadal ještě po loňském zranění není v ideální formě.

“Začal jsem výborně a držel se plánu. Snažil jsem se hrát co nejkratší výměny, což se dařilo. Je skvělé zápas ukončit ve třech setech a pokračovat. Cílem je vrchol, cítím se silný a připravený, ale jdu krok za krokem,” řekl Berdych na kurtu.

V aréně Roda Lavera výborně podával, hrál agresivně a držel pasivního Španěla pod tlakem. Z forhendu sázel vítězné míče a působil sebejistě. V utkání nastřílel 46 vítězných míčů (Nadal 24) a udělal pouze 21 chyb, o pět méně než soupeř.

Od stavu 4:2 v prvním setu získal Berdych devět gamů za sebou. Ve druhé sadě uštědřil Nadalovi “kanára” a povolil mu jen deset míčů. Potupný set 0:6 musel Nadal vstřebat na grandslamu teprve potřetí v kariéře a poprvé od roku 2006.

Ve třetím setu se Španěl zlepšil, začal hrát aktivněji a držel s českým tenisvou krok. Berdych měl za stavu 4:3 brejkbol, ale Nadal si pomohl servisem. V dalším gamu odvrátil ztrátu podání dvakrát český hráč.

Koncovka zápasu přinesla napínavou zápletku. Po dvou hodinách měl Berdych za stavu 6:5 dva mečboly, ale Nadal oba odvrátil dobrým servisem a vynutil si tie-break. V tie-breaku vedl Berdych 5:1, ale Španěl snížil na 5:4. Po vítězném returnu si Berdych vybojoval vedení 6:4, ale i třetí mečbol Nadal odvrátil. Při čtvrtém mečbolu český hráč poprvé podával a zápas ukončil díky Nadalovu returnu do sítě.

“S Nadalem musíte hrát až do konce bez ohledu na skóre, protože je to velký bojovník a nikdy se nevzdává. Proto jsem byl pořád koncentrovaný,” řekl Berdych. “Když jsem nevyužil mečboly, zůstával jsem klidný a spoléhal na své zbraně,” uvedl český tenista, jenž hraje první grandslamový turnaj pod vedením svého nového kouče Daniela Vallverdua z Venezuely.

“Cítím se dobře, akorát jsem neměl svůj den a soupeř byl lepší. Proti hráči, jako je Berdych, musíte hrát výtečně,” komentoval porážku Nadal na tiskové konferenci. “Až do třetího setu jsem nehrál sebevědomě. Moje údery byly krátké a nedůrazné. Usnadnil jsem mu to, proto jsem nemohl očekávat, že vyhraju,” řekl čtrnáctinásobný grandslamový vítěz a loňský finalista turnaje.

Postoupit dvakrát do semifinále na některém z grandslamů se Berdychovi podařilo poprvé v kariéře. Finále si zatím zahrál jen ve Wimbledonu v roce 2010.

V semifinále dvouhry žen dojde na ruský souboj Marie Šarapovové s Jekatěrinou Makarovovou. Šarapovová ve čtvrtfinále porazila Kanaďanku Eugenii Bouchardovou 6:3, 6:2 a Makarovová vyřadila třetí nasazenou Simonu Halepovou z Rumunska po setech 6:4 a 6:0.