Proč je dobré jíst křen? V malých dávkách je pro lidské tělo přínosem

24. září 2019·Články·Lukáš Vaněk

Křen se používá nejen v gastronomii, ale slouží také jako cenný pomocník v boji proti nachlazení či revmatu. V malých dávkách je tělu prospěšný, ale nesmí se to přehánět.

Křen selský má v medicíně mnoho využití. Ať už jde o prevenci nebo první pomoc. Díky vysokému obsahu draslíku je ideální volbou pro zdravé srdce a cévy. Zlepšuje totiž průtok krve v tepnách, a tím pádem snižuje krevní tlak. Mimo draslíku je křen bohatý i na vápník, který je důležitý pro zdravé kosti.

Čerstvě nastrouhaný křen je výborný proti ucpaným dutinám. Inhalace nastrouhaného křenu ve vroucí vodě se vřele doporučuje. Výborný je také při zánětu močových cest, protože je močopudný. Křen se dále hodí po léčbě antibiotiky kvůli pozitivním účinkům na střevní mikroflóru. Často se také používají placky na revmatické potíže. Placka z křenu, mouky a sádla se na postižené místo přiloží zhruba na dvacet minut.

Všeho moc škodí

U některých jedinců může nastat s konzumací křenu problém. Při vnějším použití můžou citlivějším lidem naskákat puchýře. Při nadměrném užívání může kvůli obsahu sodíku přivodit kardiovaskulární potíže. Dále může naleptat žaludeční stěny nebo nepříznivě ovlivnit činnost štítné žlázy.

Články - další články