Chvalte se za maličkosti, naučte se říkat ne. 8 rad, jak být šťastný krůček po krůčku

1. listopadu 2017·Životní styl·Redakce

Představte si, že ráno jedete do práce. Prší, tramvaj je plná a vedle vás brečí dítě. A vy si říkáte, proč jen se na vás nemůže usmát štěstí společně se sluncem a tím plačícím dítětem. Dějí se vám jen negativní věci a spokojenost se od vás drží na míle daleko? Zkuste se řídit těmito tipy.

Naučte se říkat NE

Pořád dokola slýcháme, jak je důležité umět být asertivní a umět mile, slušně a bez výčitek říct NE. Jenže ono je opravdu v pořádku odmítnout nabídku nebo žádost. Vyhnete se tím spoustě stresu a získáte cenný čas jen pro sebe.

Každý dělá chyby

Smiřte se s tím, že nejsme dokonalí. Jsme jen lidé, kteří občas dělají chyby. Je pochopitelné a normální večer zakřičet na dítě, když jste měli náročný den. Je normální udělat chybu v práci nebo omylem sousedovi nabourat auto. Stává se to. Víte, jak se to říká – chybovat je lidské..

Držte se těch, se kterými se cítíte dobře

Každý někoho takového máme. Nějakého přítele z minulosti, ze střední, z vysoké, z rodné hroudy, se kterým už si vlastně nemáme ani co říct, ale když jsme přátelé celé ty roky, tak budeme dál. Ale ten čas můžete využít pro někoho, s kým vám je opravdu dobře a kdo vám obohacuje život.

Chvalte se

Zkuste si večer před tím než usnete vybavit, co se vám ten den povedlo. Zamyslete se nad tím, za co jste na sebe pyšní a pak se pochvalte. Dodělali jste těžký projekt? Nesnědli čokoládu nebo naopak upekli skvělý koláč? Tak se za to pochvalte!

Máte právo změnit názor

Spousta lidí si neuvědomuje, že každým okamžikem se vyvíjíme a měníme. Nemůžeme a ani bychom neměli ustrnout v běhacím kolečku pro křečky. Máte právo změnit názor, máte právo změnit svůj směr.

Mějte se rádi

Jediný člověk, se kterým budete stoprocentně až do smrti, jste vy. Zkuste trávit čas sami se sebou, dělejte si drobné radosti, vykouzlete si úsměv. Když se budete mít rádi, budete zdravější, veselejší a paradoxně vás bude mít raději i okolí.

Nechtějte všechno hned

Je dobré někam v životě směřovat a pracovat na tom. Ale taky je dobré postupovat pomalu a po krůčkách. Jednou chcete napsat svoji kuchařku? Dobře, tak si nejdřív zadejte úkol, že se naučíte používat další a nové suroviny, pak nové postupy… A tak dál.

Úsměv

Ne vždy je nám do smíchu, životní situace přicházejí v sinusoidách, ale často se mračíme a jsme nepříjemní bez důvodu. Zkuste se usmát na sebe v zrcadle a pak na lidi v tramvaji. Ten úsměv se vám dřív nebo později vrátí a vy ucítíte příval pozitivní energie.

Autor: Sára Indráková

Životní styl - další články