Jak zvládnout začátek školy bez stresů? Máme návod!

Školní rok začíná - a s ním i náročné období povinností a starostí nejen pro děti, ale i pro rodiče. Na Frekvenci 1 vám dnes poradíme, jak přechod z prázdnin do školních lavic zvládnout pokud možno elegantně a bez stresu:

Dejte dětem čas

Děti na začátku školního roku nestresujte. „Nezapojujte je do školních povinností násilím. Potřebují čas. I ve škole bývá rozjezd školního roku pozvolnější,“ říká na Frekvenci 1 psychoterapeutka Petra Krajčinovič.

Buďte dítěti oporou

Děti, které už do školy chodily, vědí, co je čeká. První týden se většinou těší na své spolužáky a kamarády. Teprve později přicházejí pravidelné povinnosti a starosti. Na zásadní životní změnu by se měli připravit rodiče prvňáků. I když se dítě do školy většinou těší, je pro něj tato změna zásadní a psychicky náročná. Často se stává, že druhý a třetí den začíná dítě poplakávat. Leckde zazní i žádost o návrat do školky, v takovém případě nezoufejte a v klidu vysvětlujte a vysvětlujte. 

Užijte si společná rána

Ráno si raději přivstaňte. Tak, ať máte dostatek času a vše v klidu zvládnete. Společně se nasnídejte. Ranní spěch dobré pohodě rozhodně nesvědčí. Dítě ráno nenapomínejte a nestresujte, zvlášť pokud je plačtivé a citlivější, může být vystresované celý den. 

Na ráno si nechte opravdu jen ty nejnutnější povinnosti, co je možné, nachystejte večer. Nechte si časovou rezervu. Aktovku s dítětem zkontrolujte už večer, rozhodně ale nechystejte tašku sami. Je to povinnost dítěte a mělo by se naučit zvládat tuto činnost samo. 

Zaveďte pevný denní režim

Důležitá je pravidelnost. Dítě, obzvlášť prvňáček, by mělo chodit spát ve stejný čas. Stejně tak by měl být pravidelný budíček a jídlo. 

A rada na konec: Povídejte si

Každý den si pro dítě nechte dostatek času a povídejte si s ním. O tom, co se ve škole dělo, co ho bavilo, co mu dělá radost a co ho naopak trápí. Čas, který věnujete svému dítěti, je to nejdůležitější, co mu můžete dát.