Pokud špatně spíte, může za to neustálé koukání do mobilů. V noci je vypínejte

Pokud se člověk chce v noci dobře vyspat, pak by si měl přestat neustále hrát s mobilních telefonem, varují vědci. Americká studie zjistila, že delší čas strávený pohledem na displej mobilu v době, kdy je čas jít spát, je spojen s narušením spánkových vzorců.

“Čím více času strávíte zíráním na displej, tím horší je kvalita spánku,” upozornil Gregory Marcus, který se spolupodílel na výzkumu Kalifornské univerzity v San Francisku. “Spousta elektronických zařízení vyzařuje dost modrého světla, které potlačuje hormon melatonin,” citoval britský list The Guardian odborníka na spánkovou vědu Simona Archera. “Hladina melatoninu začíná stoupat několik hodin před příchodem spánku a je vlastně signálem vašemu tělu, aby se připravilo na spánek,” dodal.

Modré světlo má na mozek takový účinek, který odpovídá varovnému signálu. Svou roli tudíž může sehrávat i přílišné zahlcení mozku obsahem sociálních sítí, internetových stránek či e-mailů. Studie vycházela z dotazníků a průzkumů stovek dobrovolníků, kteří si zároveň stáhli aplikaci, jež neustále a automaticky shromažďovala data o počtu hodin, během nichž byl displej telefonu aktivní. Do analýzy byli zahrnuti účastníci, kteří aplikaci používali nejméně 30 dní.

Porovnáním získaných údajů studie zjistila, že delší doba užívání telefonu byla spojena s nižším počtem hodin strávených spánkem a kratší dobou strávenou v posteli spaním. “Sám jsem velkým fanouškem technologií a myslím si, že nám mohou pomoci vyřešit mnoho problémů,” uvedl Marcus. “Jsem ale přesvědčen, že musíme pečlivě přemýšlet o tom, jak optimalizovat používání těchto technologií a pochopit následky jejich používání.”

Špatný spánek je spojen se zvýšeným rizikem celé řady zdravotních problémů, od obezity až po mozkovou mrtvici. Proto jsou vědci přesvědčeni, že vliv chytrých telefonů na délku a kvalitu spánku si zaslouží další a podrobnější výzkum.