Chcete lépe znát svoji kočku? Díky těmto projevům vám to půjde snáz

20. září 2021·Koktejl·Lenka Skrzeczkova

Ilustrační foto. (Zdroj: Shutterstock)

Věděli jste, že kočkaři mají dokonce v průměru o něco vyšší inteligenci než pejskaři. Kočičí miláčci jsou svébytní a mají různé projevy. Někdy se v nich zorientovat je opravdu oříšek, proto vám přinášíme pět nejčastějších. S informací přišel server Maminka.

Kočka doma značkuje

Značkování je jedním z projevů komunikace a teritoriálním znakem většiny zvířat. U nekastrovaných koček je na denním pořádku, ale jsou toho schopné všechny včetně kastrovaných kocourů. Zápachem moči si předávají zprávy nebo se snaží zastrašovat cizí kočky ze svého území. Také může signalizovat onemocnění močového ústrojí.

Ignoruje kočičí záchod

Jedním z hlavních důvodů může být velikost záchodku. Pokud máte velkou kočku, tak určitě jí musíte vybrat dostatečně velký záchod a hlavně dbejte na pravidelnou výměnu podestýlky. Dobré je jednou denně vybírat ze záchodu hrudky. Pokud se vám však kočka vymočí do postele, signalizuje tím, že jste z jejího pohledu udělali něco nepříjemného. Mohli jste jinak rozestavět nábytek, pořídit jiné stelivo nebo se změnilo vaše chování k ní.

Škrábe nábytek

Pokud se potýkáte s tímto problémem, tak nejspíš stojí mezi miskou a místem, kde má pelíšek. Dobré je k místu na spaní dát vertikální škrabadlo, které by mělo být vysoké alespoň 90 cm. Pokud si i tak škrabadla nevšímá, navoňte ho sprejem z kozlíku lékařského nebo šanty kočičí. Tyto bylinky vašemu miláčkovi budou stoprocentně vonět a přitahovat ho.

Otírá se obličejem

Také jsme se zaměřili na pozitivní signály. Jedním z nich je otírání obličeje. Tím zanechávají vaši kočičí miláčci vlastní pachové stopy na okolních předmětech, lidech i jiných zvířatech. Pokud se kočky o sebe otírají vzájemně, pachovou stopu si vyměňují. K tomu dochází mezi zvířaty, které mají různé postavení ve skupinové hiearchii. Můžeme to také označit za pozdravný rituál.

Předení

Vaše kočička vám tak projevuje spokojenost. Pokud přede kotě, tak dává najevo, že je v pořádku, nic mu neschází a předoucí máma jim takto dodává pocit bezpečí. Pokud ale přede tlumeně a na konci zavrčí, tak se každou chvíli chystá zaútočit. Mručivé předení je pak spojené s bolestí. V ten moment je dobré zkontrolovat, jestli vaše micka není někde zraněná.

Koktejl - další články