PREZIDENT ZEMAN EXKLUZIVNĚ: Jachtu mám. Nafukovací.

Prezident Miloš Zeman se na Frekvenci 1 v pořadu Pressklub exkluzivně vyjádřil k aktuálnímu dění na Ukrajině, zhodnotil i kroky premiéra Sobotky a prozradil co si přeje k narozeninám.

UKRAJINA

Pane prezidente, bojíte se války?
Když se někdo bojí má předem prohráno. Občanská válka na Ukrajině se musí pravdivě pojmenovat. Je to doopravdy občanská válka. Může se z ní stát i ruská invaze. Zatím je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel.

Představa invaze u nás je neralistická. A to i pokud jde o hraniční země. Pokud jsou státy NATO. Což je Polsko, Rumunsko atd., problém se hlavně týká Ukrajiny. Je to země, která se kvůli válce ničí. Obávám se i státního bankrotu Ukrajiny.

A co se týká Putinova výroku o zahrávání si s jadernou velmocí, tam platí, že existuje cosi jako červená čára. Když pozoruji vyjádření politiků k sancím je to nemístné. Sankce vůči Rusku jsou neefektivní. Pokud by došlo k ruské invazi na Ukrajině jsou sankce nutné a to včetně vojenských opatření.

Co říkáte na jednání a výroky premiéra Bohuslava Sobotky, který vyjádřil nesouhlas s hospodářskými sankcemi? Podepisujte je v plném rozsahu?
Pan premiér by měl počkat až se prokáže zda Rusko skutečně vstoupilo na Ukrajinu.Pokud něco nevím jistě, tak se k tomu nevyjadřuji a mlčím. Invazní armáda se totiž  neskládá z několika stovek dobrovolníků. Příkladem může být vstup spojenců do ČR v roce 1968. Vojáků bylo přes půl milionů, to je invazní armáda, ne nic menšího. Na místě Sobotky bych vyčkal a nechal si ověřit zda došlo a nebo nedošlo k invazi Ruska na východ Ukrajiny.

Jste v této věci spokojený s prací ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka? 
Přesvědčuji ho poměrně často, že kromě hrozby ruské rozpínavosti je tu hrozba islámské rozpínavosti. Myslím, že jsem dostal silné argumenty právě vznikem Islámského státu. Já sem si to nepřál. Nečekal jsem, že moje varovné prognózy se tak rychle vyplní. Tón, kdy v hlavní roli je Rusko se mění i na tom summitu ve Walesu i jinde. Nástup Islamského státu je velké nebezpečí. 

NOVINÁŘI A MÉDIA

Proč jste kritizoval vystoupení moderátora Václava Moravce o služebním zákoně? Co máme číst za větou “s domovnicí se nediskutuje”?
To je výrok Pavla Dostála použitelný na všechny všechny žurnalisty. Václav Moravec udělal ve svém nedělním programu tak obrovský kiks, který byl možná z neznalosti nebo možná z úmyslu. Když řekne novinář, že prezident lže a pak je usvědčen z nepravdy, tak je to buď podvodník nebo amatér.  Já jsem se rozhodl na to reagovat pdobně jako Václav Klaus, který k Václavu Moravcovi nikdy nechodil. Já jsem mu dal dvě příležitosti a třetí mu už nedám. On je příliš sebevědomý, než aby se omlouval. I když pronesl buď neuvěřitelnou lež nebo prokázal neuvěřitelnou neznalost.

Máte pocit, že současná situace týkající se českých médií a nezávislosti mediálních domů je zdravá?
My bychom potřebovali novináře jako byli Walter Lippmann, K.H.Borovský nebo F.Peroutka. Já tady takové lidi prostě nevidím. Vidím tady sebevědomé fracky. Český novinář je kombinace minimálních znalostí a maximálního sebevědomí.

Jsou česká média nezávislá? 
To je problém. Soukromá média fungují, kvůli čtenosti jako černá kronika. Píšou o dopravních nehodách a politika je nezajímá. Veřejnoprávní média mohou být pod politickým tlakem. Nedokáží zobrazit  legální zápas mezi koalicí a opozicí a straní tomu, kdo je u moci.Přáli bychom si mít taková média jako je například ve Spojených státech  CNN, nebo v Anglii  BBC. Jsou daleko objektivnější.  U nás se některé zprávy potlačují nebo minimalizují.

AKTUÁLNÍ POLITIKA

Překvapilo vás, že politici  – jmenovitě třeba ministr financí Babiš – jsou ochotni akceptovat ústupek ve věci zrušení politických náměstů?
Ukázalo se, že ministr Babiš je top manager. Ořezává zbytečné výdaje. Bojuje proti „tlustým kocourům“ z logiky racionálního podnikání jsou zbytečné finanční náklady, proti jeho mysli.

Do Prahy míří nový americký velvyslanec. Dosadil byste si někoho známého jako velvyslance jako to udělal Obama v USA?
Je to spolužák Obamy. Zabezpečil mu peníze na kampaň. U nás v konečné instanci rozhoduji o velvyslancích já. Přes moje veto žádný neprojde jako přes veto premiéra. To je v pořádku. Nedovedu si představit, že by sponzor politické strany dostal za odměnu post velvyslance. Odměnu politického náměstka proti kterému bojuji. USA je prostě jiná. Třetina velvyslanců jsou sponzoři vítězné strany. Zbytek jsou profesionální diplomaté. Kariérní diplomat bez ekonomického vzdělání je na tom hůř než přítel Obamy, který vzdělání má.

Kdyby někdo sehnal peníze na vaši kampaň a peníze vám, udělal byste totéž? 
Já už žádnou kampaň nepotřebuji. I když jsme měli transparentní účet, tak ani nevím všechny sponzory. Mě na kampaň nepřispěla žádná politická strana. Já jsem poděkoval nezávislým sponzorům a odměnil je pozváním na koncert Hradní stráže.

PREZIDENTŮV VOLNÝ ČAS

Několik lidí už vás vyzvalo abyste splnil tzv. Kbelíkovou výzvu, splníte jí?
Naprosto ne. Všiml jsem si, že mě vyzval Kocáb a od neúspěšných ministrů výzvy nepřijímám. Kromě toho znám politiky, kteří by si měli vylít ten kbelík studené vody na hlavu proto, aby začali uvažovat poněkud racionálněji. Ale taky nemám rád teatrální akce. A toto je teatrální akce. Slouží to jen k pozornosti médií. Myslím, že já pozornost médií získanou tímto způsobem nepotřebuji.

Jak bude slavit narozeniny?
Pozval jsem asi patnáct nejbližších spolupracovníků. Oslava bude několik dní před 28. zářím. Pak jsem na začátek října pozval nejvyšší ústavní činitle na přátelskou večeři. Lidé spolu mají mluvit a ne se ignorovat. První části se bude účastnit i moje rodina.

Co byste si přál k narozeninám?
Já jsem velmi spokojený, víte jak se říká, že sklerotik má všechno na co si vzpomene. Řekl jsem manželce, že mi chybí voda po holení, ale dostal jsem ji už teď. Jachtu už mám. Dokonce nafukovací, jak víte. Nebude to určitě soukromé letadlo, protože při mé šikovnosti by se ve chvíli, kdy se chopím knyplu letadlo zřítí a určitě to nebude ani kufřík s padesáti miliony.

Více uslyšíte v neděli 7. září  v 17 hodin v pořadu Pressklub na Frekvenci 1!