Miminko do dlaně! Holčička se narodila 12 týdnů před termínem, oproti očekávání lékařů přežila

Pouze málo věcí nás dokáže tak fascinovat tolik jako porod. Proces vzniku nového života, devítiměsíční nošení a závěrečný porod nás zanechávají v úžasu. Je ale pár porodů, které jsou naprosto výjimečné. Jedním z těchto porodů je případ holčičky, která se narodila od 12 týdnů dříve a vážila pouhých 0.4kg.

Průměrná váha donošeného miminka by se měla pohybovat někde mezi 2.7 až 4.1kg. Právě kvůli její váze jí doktoři dávali maximálně půl procenta na přežití. Manushi je teď ale půl roku a je konečně schopná opustit nemocnici, kde zatím strávila celý život.

Její porod přišel nečekaně 15. června poté, co její osmačtyřicetileté matce začal rapidně klesat tlak. Po řadě vyšetření doktoři zjistili, že do plodu neproudí krev. Lékaři museli zasáhnout císařským řezem a Manushi se tak narodila o 12 týdnů dříve v nemocnici v indickém městě Rajasthan.

Bylo velice nepravděpodobné, že by dítě skutečně přežilo. Manushi ale zřejmě na tomto světě měla být, dokonce se tehdy rozhodla, že bude dýchat sama, ač s obtížemi. Její mozek, ledviny, plíce a srdce ještě nebyly vyvinuté, takže byla ihned umístěna do inkubátoru.

Její léčba byla vcelku nákladná a rodiče dítěte si ji nemohli dovolit. Léčba totiž vyšla asi na 330 tisíc korun. Nemocnice všechny výlohy zaplatila.

Rozhodli jsme se zachránit život dítěti. Nabídli jsme rodičům, že vše uhradíme. Chtěli jsme do světa vyslat zprávu, že lidský život musí být chráněn,“ řekl doktor Janged pro portál The Sun.

Manushi, které je teď půl roku, mohla tento měsíc konečně opustit nemocnici a začít se normálně vyvíjet. Není pochyb o tom, že dítě bude potřebovat další lékařskou pomoc, ale prozatím to vypadá, že je zdravá a šťastná.

Galerie